top of page

Proč akční umění?

Na našem letním výtvarném táboře si děti mohou vyzkoušet a zjistit, co je akční tvorba, gestická malba nebo experiment. Pro děti je toto odpoledne, které trávíme venku velice zábavné a plné pohybu. Akční umění přináší dětem umělecké zážitky, které zahrnují aktivní zkoumání, od házení, cákání, mazání přes čmárání, trhání, mačkání a mnoho dalšího. Každý umělecký počin je zážitkem a pro dítě je i fyzicky aktivní. Akční umění tak zahrnuje potřebu aktivity dítěte s potřebou kreativity.Cílem této tvorby je naučit děti vnímat, prožívat, ale i kreativně myslet. Pomocí výtvarných prvků - linií, geometrických tvarů, barevných ploch a skvrn - vyjadřují umělci své pocity a vztah ke světu. I nejmenší děti cítí potřebu vyjádřit své pocity, přání, obavy a tímto atypickým způsobem jim to můžeme umožnit. Přitom poznávají nový způsob práce s barvou, rozvíjejí svou fantazii, kreativitu, učí se tvořit spontánně. A právě prožitky dětí z této tvorby jsou pro nás to nejcennější.Zážitková forma dovoluje dětem získat individuální a neopakovatelné pocity a prožitky. Nestaví na pouhém přenosu reality pomocí obrazného vyjádření. Radost z tvorby a hledání nových výrazových možností odbourává strach a obavy z konečného výsledku (produktu). Rozptyluje obavy ze spontánního projevu, posiluje atmosféru tajemství a dobrodružství.


A jak vše probíhalo minulé léto?

Za krásného slunečného odpoledne jsme vzali vše potřebné, barvy, pastely, štětce, houbičky, papíry a vyšli do zámeckého parku v Dolních Počernicích, kde trávíme většinu času, pokud zrovna neprší. Nejprve jsme si přiblížili, co to vlastně je akční, abstraktní nebo intuitivní malba. Co jsou emoce a jak se cítím, když se zlobím nebo jsem veselá? Mohou být emoce barevné a dají se přenést na papír? Zavřeme oči a soustředíme se, jaké barvy v nás znějí.

A konečně akce. Kdo chtěl, papír nejprve mačkal, poté stříkal barvy a nechal je různě stékat. Někdo tvořil své dílo prudkými tahy štětců. Házelo se namočenými houbičkami, cákalo se barvami, které se nechaly jen tak uschnout nebo se naopak ještě rozetřely. Vše bylo plné emocí, pocitů a pohybu. Někomu po zmačkání papíru a nalití barvy vznikly krásné obrazce a tvary, které si zvýraznily pastelem. Někdo použil své nabarvené ruce k dotvoření svého jedinečného díla a někomu se líbila jen zvolená kombinace barev.Svět se mění.

Děti tráví čas u televize, počítače, mobilního telefonu, hledají informace, které naši generaci zajímaly podstatně méně nebo až v pozdějším věku. Škola je zaměřována na výkon a výtvarné činnosti jdou do pozadí. Kreativita na základní škole není moc v "kurzu", ale s nástupem do práce všichni chtějí abychom byli kreativní. Ano, kreativita patří k nejvíce ceněným vlastnostem lidské osobnosti a je jedním z ústředních hybatelů vývoje lidské společnosti. Bez kreativity by pravděpodobně neprobíhal vědeckotechnický, kulturní ano společenský vývoj. Kreativní lidé dokáží měnit svět kolem sebe, umějí přetvářet stávající nápady a vytvářet nová řešení. Jsou schopni opustit stereotypní myšlení.

Kreativita pochází z našeho nitra, ale musíme jí stále podporovat.

Na závěr.

Doufám, že letní tábor v roce 2021 nám nic nepřekazí. Po roce minulém, kdy aktivita dětí byla dosti omezená bude nějaká ta kreativní akce zapotřebí. Zážitky se za této situace také moc nenabízejí a snaha rodičů vymýšlet dětem aktivity na odpoledne nebo víkend je už asi také dost možná vyčerpána a i rodiče si zaslouží očekávaný odpočinek. Přenechaní dětí jiným, zvláště volnočasovým institucím, které tuto úlohu zastanou a vynasnaží se zprostředkovat neopakovatelnou atmosféru i dobrodružství bude snad uskutečněno.

A já všechny s radostí přivítám v Kouzelné zahradě...282 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page